top of page

                                              Trocha historie o loutkářském rodu Kopeckých

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Již od 18. století provozují generace Kopeckých loutkařinu. O legendárním patriarchovi rodu Matějovi (1775 – 1847) je psáno v každé učebnici českého jazyka . Od něho mnozí také počítají věk českého loutkářství. Nejúspěšnějším opěvovatelem legendárního Matěje byl známý malíř Mikoláš Aleš, který Matěje ztvárnil na známém portrétu, čímž byl provždy i vizuálně zapasován do dějin české kultury.

O dalších známých i méně známých loutkářích z historie rodu se můžete dočíst viz seznam literatury. Zajímavé je, podívat se na rodokmen, u něhož můžeme vidět, že řemeslo se opravdu přenášelo z generace na generaci a to až do současnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O NÁS – DIVADLO MATĚJE KOPECKÉHO PRAHA

„Vladimíra a Matěj Kopečtí, pokračovatelé staré rodové tradice českého loutkáře, patří k oněm nemnoha umělcům, kteří – programově, soustavně, a hlavně nepodbízivě, tj. umělecky a řemeslně bez šišlání s dětmi a pitvoření se v nevkusných show, zpracovávajících pokud možno už od nejútlejšího věku příští konzumenty nováckých duchovních obzorů – putují od města k městu na štacích a stačičkách, pro potěšení dětí a pro radost z kumštu, bez kterého by umřeli. Podobné obětavce, držící prapor kvalitního starobylého řemesla, můžeme dnes spočítat na prstech jedné ruky.“ ( J. Kříž Hospodářské noviny )

 

 

Od revoluce provozují své vlastní divadlo - Divadlo Matěje Kopeckého Praha

Kromě toho že sami Mirka a Matěj Kopečtí jsou loutkoherečtí profesionálové s mnohaletou praxí, stejně tak odpovědně přistupují i k výběru spolupracovníků při přípravě pohádek. V posledních letech spolupracují se svým synem, scénografem

Jakubem Kopeckým, autorem textů písní Rostislavem Novákem, který mj. působí i v současnosti populárním souboru Cirkus La Putyka, hudebně jsou pak propojeni s muzikantem Janem Křížkem (Blue Effect)

 

Mirku i Matěje můžete vidět v českých seriálech (např. Ordinace v růžové zahradě), Matěj dabuje ( film Chcípáci ). V roce 2006 Matěj Kopecký natočil videoklip Chvátám, chvátám, který byl nominovaný na klip roku. Jejich oba synové se věnují divadlu taktéž profesionálně. Matěj Kopecký ml. je v angažmá v světově známém divadle Spejbla a Hurvínka, Jakub Kopecký pracuje jako scénograf na prestižních pražských i mimopražských scénách.

 

 

ZAJÍMAVOST - ČESKÝ LOUTKÁŘ MATĚJ KOPECKÝ VYUČOVAL NOSITELE OSCARA

„Pinocchiova dobrodružství, v nichž Matěj i Mirka Kopečtí hráli, je film o velké lásce, jež dokázala nemožné. Dřevěná loutka Pinocchio, kterou si starý řezbář vyřezal, ožila. Geppeta hraje v americkém filmu nositel Oscara Martin Landau. Původně měl Matěj Kopecký připravit pro pana Landaua instruktáž, aby uměl manipulovat s marionetou. Nakonec vodil za Martina Landaua loutky a navázali spolu nejen pracovní, ale i přátelský vztah. Americká produkce byla spoluprací s manžely Kopečtími nadšená. Na velkofilmu Pinocchiova dobrodružství začali pracovat ihned po návratu z Washingtonu, kam byli vysláni na festival roku 1995 ministerstvem kultury.

 

 

 

 

Více o dynastii Kopeckých a českém loutkářství se můžete dozvědět v:

J. V. Dvořák: Matěj, Máťa, Matýsek aneb šestá generace rodu Kopeckých, Garamon 2005

A. Dubská: Dvě století českého loutkářství, AMU Praha 2004

B. Vejrychová – Solarová: Loutky Matěje Kopeckého, Odeon 1974

Kopecký a jeho rod.

 

bottom of page